Masivul Parang
Traseu propus:
Cabana Obarsia Lotrului – Valea Lotrului – Caldarea Câlcescu
Marcaj: | Durata: | |
Cruce Rosie | cca 4h – 4h30min: de la Cabana Obarsia Lotrului |
- De la Obarsia Lotrului traseul urmeaza soseaua DN 67C (Transalpina) catre Statiunea Ranca. Dupa cca 4,5km (de la Cabana Obarsia Lotrului) parasim DN67C si intram pe drumul forestier de pe Valea Lotrului. Intrarea e destul de usor de indentificat – dreapta inainte de Podul peste Raul Lotru (de la pod incep efectiv serpentinele ce urca Transalpina).
- De la intrarea pe drumul forestier de pe Valea Lotrului mai avem cca 3h pana la Lacul Câlcescu.
- Urmatorul punct de reper din traseul nostru este Cabana Aviatorilor. Situata pe Valea Lotrului la cca 10 minute de la intrarea pe drumul forestier. In drept cu cabana coboara si un traseu din Saua Huluzu (marcaj cruce rosie / marcaj vechi, inexistent 2013).
- In prima parte a traseului avem de parcurs cca 1h pe drumul forestier de pe Valea Lotrului (accesibil auto pentru masini off-road). Urmeaza poteca turistica | marcaj bun 2013.
Cabana Obarsia Lotrului | Pod Lotru |
Cabana Aviatorilor | |||||
| |||||
- Marcajul Cruce Rosie continua catre Saua Piatra Taiata trecand pe langa Lacul Zanoaga. Durata: cca 1h-1h30min. Pana la Lacul Zanoaga marcajul este ciobanesc (momai / 2013), marcajul cruce rosie devine vizibil cand incepem sa urcam catre Saua Piatra Taiata. Aceasta portiune de traseu este preferat a se parcurge pe vreme cu vizibilitate buna.
Lacul Câlcescu
- Lacul Câlcescu este situat in Caldarea Câlcescu la o altitudine de 1935m.
- Suprafata: 3,02ha / Adancime: 9,3m.
- Este considerat cel mai frumos lac din masivul Parang.
- De la lacul Câlcescu putem urca catre celelalte lacuri importante din Caldarea Câlcescu (Pencu si Vidal)
- Marcaj: ciobanesc (momai) (pe harti apare triunghi rosu / inexistent 2013).
- Durata: cca 10min.
Caldarea Câlcescu
- Raul Lotru se formeaza din apele caldarilor Câlcescu si Zanoaga Mare. Raul Lotru are in zona de obarsie (de formare) afluenti mai importanti:
- de stanga: Găuri, Huluzul, Groapa Seacă, Pravăţul
- de dreapta: Iezerul, Cărbunele, Mirăuţul
- Caldarea Câlcescu este formata in principal din lacurile Câlcescu, Pencu si Vidal (mai sunt si alte ochiuri de apa).
- Lacul Pencu: altitudine 1991 m / suprafata 0,16 ha / adancime 2,9 m.
- Lacul Vidal: altitudine 1987 m / suprafata 0,59 ha / adancime 3,6 m.
-
- Aici se termina traseul propus. De aici revenim pe acelasi traseu la Cabana Obarsia Lotrului.
- Cei care au mai mult timp la dispozitie, au o conditie fizica mai buna si doresc sa viziteze mai multe pot incerca retur la Obarsia Lotrului pe alte trasee. Iesind in traseul de creasta avem:
- Stanga: Saua Plescoaia – Vf. Plescoaia – Saua Mohorul – Vf. Mohorul – Vf. Iezer – Saua Urdele - Transalpina/DN67C – Cabana Obarsia Lotrului
- Durata: 5 - 7h
-
- Dreapta: Vf. Setea Mare – Vf. Setea Mica - Saua Piatra Taiata – Saua Huluzu – Valea Lotrului – Cabana Obarsia Lotrului.
- In Saua Piatra Taiata putem ajunge pe 2 trasee:
- Putem iesi in creasta principala si sa urmam traseul de creasta (dreapta / banda rosie) catre Saua Piatra Taiata.
- Cealalta varianta ar fi de la Lacul Câlcescu prin Caldarea Zanoaga Mare.
-
- De asemenea din Saua Piatra Taiata putem ajunge in Saua Huluzu pe 2 trasee:
-
A) Saua Piatra Tăiată – Vf. Piatra Tăiată – Vf. Coasta lui Rus - Vf. Găuri – Vf. Pietrii – Saua Huluzu
- Traseu marcat banda albastra (marcaj rau / 2013)
B) Saua Piatra Tăiată – Caldarea Găuri – Saua Huluzu
- Traseu nemarcat (2013). Imagini si detalii din aceasta varianta aici.
Traseu propus:
Caldarea Câlcescu - Vf. Setea Mare – Vf. Setea Mica - Saua Piatra Tăiată – Vf. Piatra Tăiată – Vf. Coasta lui Rus - Vf. Găuri – Vf. Pietrii – Saua Huluzu – Valea Lotrului – Cabana Obârsia Lotrului.
- Durata: cca 4 - 5h (Pod Lotru); cca 5 – 6h (Cabana Obarsia Lotrului).
- Traseul contine portiuni nemarcate sau marcaj deficitar. Nerecomandat pe vreme nefavorabila; nerecomandat incepatorilor.
- Iesirea in creasta se face oficial prin Hornul Lacurilor (stanga, cum urcam catre creasta). Marcaj triunghi rosu (marcajul apare in zona hornului / 2013). Marcajul triunghi rosu intersecteaza marcajul banda rosie in zona Saua Plescoaia.
- Propun sa iesim in creasta prin alt horn (poate mai usor). De la lacurile Vidal si Pencu urcam oarecum in diagonala / dreapta catre Caldarea Dracului. Marcajele cu momai ne insotesc catre aceasta interesanta caldare. Iesirea in creasta o facem pe culmea ce separa Caldarile Câlcescu si Dracului (catre Vf. Setea Mare).
- Prima parte este ceva mai dificila deoarece se urca printr-un horn inierbat, bolovanos, destul de abrupt, dar relativ usor accesibil (hornul are deschiderea catre Caldarea Calcescu).
- A doua parte, pana la intalnirea marcajului banda rosie (sub Vf. Setea Mare), este usoara si are aspect de culme deluroasa.
-
- Atentie: sectorul propus de iesire in creasta este nemarcat deci NU se adreseaza turistilor neexperimentati.
- Aceasta iesire ne da posibilitatea sa admiram si Caldarea Dracului.
- Mai putem iesi in creasta si direct din Caldarea Dracului sau putem sa traversam caldarea, vizitam lacurile, si iesim in traseul de creasta (catre Vf. Setea Mica) urmand Creasta Pasarii (culme ce separa Caldarea Dracului de Caldarea Zanoaga Mare)
- Caldarea Dracului este formata in principal din lacurile Setea Mare si Pasari (mai exista si alte ochiuri de apa).
- Lacul Setea Mare: altitudine 2090 m / suprafata 0,008 ha / adancime 1 m.
- Lacul Pasari: altitudine 2078 m / suprafata 0,30 ha / adancime 3 m.
-
Imagini Caldarea Câlcescu – Vf. Setea Mare
- Nemarcat.
- Durata: cca 45min – 1h.
Lacul Vidal | ||
Lacul Pencu | ||
Imagini Vf. Setea Mare – Saua Piatra Taiata
- Marcaj: banda rosie
- Durata: cca 45min
Caldarea Dracului | ||
Caldarea Zanoaga Mare | ||
Imagini Saua Piatra Taiata – Vf. Coasta lui Rus – Saua Huluzu
- Marcaj banda albastra completat cu marcaj tip momai. Marcaj rar si rau (2013). Contine portiuni accidentate si zone de jnepenis.
- Traseul este relativ usor dar necesita vizibilitate buna pentru a putea fi parcurs cu usurinta.
- Durata: cca 2h – 2h30min.
Caldarea Gauri | ||
Imagini Saua Huluzu – Valea Lotrului
- De la indicator coboram spre dreapta, trecem pe langa o stana, traversam niste poieni, intram in padure (stanga) unde prindem un drum forestier care ne coboara in Valea Lotrului, zona Cabanei Aviatorilor.
- Indicatorul din Saua Huluzu ne arata marcaj cruce rosie dar marcajul nu mai exista (2013).
- Durata: cca 45 min (Saua Huluzu – Valea Lotrului).
buna ziua
RăspundețiȘtergereintrebare: traseul spre lacul calcescu este un traseu care se poate face in 2 persoane
exista pericole de animale salbatice, mai exista turisti?
multumesc pt raspuns
da, eu l-am facut singur, cu atentie coborand de pe paringul mare/. atentie la marcajele din jurul lacului
Ștergere